Bolja komunikacija i aktivniji angažman svih ključnih aktera u lokalnoj zajednici – put je do unapređenja upisne politike i uslova za praktičnu nastavu, kako bi trebinjske srednje škole stručnog usmjerenja, umjesto za biro, proizvodile kadar za zanimanja potrebna tržištu rada.
Ovo je jedan od zaključaka info panela u organizaciji Agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća grada Trebinja, na kojem se razgovaralo o upisnoj politici i uslovima za praktičnu nastavu u srednjim stručnim školama, te profesionalnim interesovanjima učenika završnih razreda osnovnih škola i deficitarnim strukama na tržištu radne snage.
Dražen Bošković, direktor Agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća, za Radio Trebinje kaže da su na planu jačanja saradnje učesnici skupa ukazali i na potrebu za formiranjem zajedničkog tima, u koji bi bili uključeni predstavnici škola, privrede, javnih ustanova i lokalne samouprave.
Naglašeno je i da Trebinju nedostaje više zanata, pri čemu je, dodaje Bošković – Grad Trebinje obećao punu podršku svim projektima srednjih škola koji će obezbijediti kvalitetniju nastavu za stručna usmjerenja trećeg stepena.
„Jedan od zaključaka je i da se obezbijedi kontinuirana edukacija i informisanje učenika i njihovih roditelja o perspektivnim zanimanjima, kako bi učenici koji nisu zainteresovani za nastavak školovanja svojim izborom struke mogli obezbijediti bolju poziciju na tržištu rada. Naravno, to podrazumijeva i sastanke sa privrednicima, kako bi se definisale potrebe za određenim zanimanjima“, naglašava Bošković.
Preduzeća „Svislajon IAT“ a.d. i „IAT Standard“ d.o.o, čiji su predstavnici učestvovali u radu info panela, najbolji su primjer koliko je važna upisna politika i izbor zanimanja: u gradu sa još visokom cifrom nezaposlenih i dugom tradicijom metalske industrije, ova preduzeća danas teško dolaze do potrebne radne snage.
„Njihovi proizvodni kapaciteti se svakim danom povećavaju, a sa druge strane – nemaju na tržištu rada dovoljan broj kvalifikovanih radnika koji može da prati njihove konkurse. U ovom momentu oni bukvalno ne mogu da nađu radnika metaloprerađivačke struke u Trebinju“, ističe Bošković.
Na info panelu, koji se realizuje u okviru projekta „Praktična nastava na radnom mjestu“, učestvovali su predstavnici trebinjskih osnovnih škola, direktori Centra srednjih škola i Gimnazije „Jovan Dučić“, predstavnici Grada Trebinja, Zavoda za zapošljavanje, preduzeća „Svislajon IAT“ a.d. i „IAT Standard“ d.o.o, kao i učenici završnih razreda osnovnih škola iz Trebinja, koji su nakon panela imali priliku i da posjete pogone „IAT Standarda“.
Bošković dodaje da je među zaključcima info panela – i stav učesnika da se na budućim skupovima na temu upisne politike i opremanja kabineta za praktičnu nastavu insistira na učešću i predstavnika srednje Tehničke škole.
Projekat „Praktična nastava na radnom mjestu“ realizuje se u okviru programa Prilika Plus, koji provodi Republička agencija za razvoj malih i srednjih preduzeća Banja Luka a finansira Vlade Švajcarske.
Trebinje bez mlađih radnika za metalsku, tekstilnu i drvnu industriju
Prema podacima Zavoda za zapošljavanje na Birou Trebinje deficitarna zanimanja su mesar, zidar, tesar, armirač, bravar, varilac, metalobrusač, poljoprivredni tehničar, bagerista i vozač autobusa.
„Zanimljivo je da među deficitarnim zanimanjima na evideniciji biroa u Trebinju nema niti jednog prijavljenog da je mlađi od 30 godina – sa kvalifikacijama iz metalske, tekstilne i drvoprerađivačke struke“, ističe Bošković.
Izvor: Radio Trebinje