Jugonostalgičnost je izrazito negativan pojam za građane Hrvatske, zaključeno je po završetku istraživanja koje je sproveo IPSOS, a koje je obuhvatilo ukupno 10.500 ispitanika.
Istraživanje je predstavljeno u knjizi Strategija simbolične izgradnje nacije u zemljama Jugoistočne Evrope i pokazuje niz stavova ljudi iz jugoistočne Evrope o privrženosti novonastalim državama, odnosu prema religiji, nacionalnim simbolima, prošlosti, odnosima s drugim narodima.
Prema rezultatima istraživanja, 90,8 posto Hrvata ponosni su što su građani Hrvatske i nisu jugonostalgični. Nasuprot, većina stanovništva Hrvatske socijalizam i Jugoslaviju doživljava negativno i vidi ih kao negaciju kolektivnog hrvatskog identiteta.
Na pitanje da li žale zbog raspada Jugoslavije, nejveći broj Hrvata odgovara negativno: čak 79,6% reklo je da ne žali, za razliku od 29,1% ispitanika u Srbiji i 31,8% u Bosni i Hercegovini.
Uz ovo, 66,3% Hrvata reklo je da se nikada nisu osjećali Jugoslavenima, u poređenju sa 24,4% ispitanika u Srbiji i 32,5% u Bosni i Hercegovini.
Na prostorima država bivše Jugoslavije, jugonostalgičnost je najizraženija u Srbiji, i to u procentu 71%. Iza Srbije je odmah BiH u kojoj čak 68% ispitanika žali za Jugoslavijom, a u Crnoj Gori 63%.
Fil Batler: Jugoslavija je bila eksperiment
Američki politikolog Fil Batler smatra da je Jugoslavija bila najveći istorijski i društveni eksperiment koji je morao biti uništen. On obrazlaže da je Jugoslavija ojačala usljed uticaja Britanije i Francuske, jer je to djelimično bio i njihov geostrateški projekat kako bi se stvorila protivteža Njemačkoj.
Jugoslavija, iako članica reda nesvrstanih, imala je značajnu ulogu u toku Hladnog rata. Uz političke uticaje, njena rastuća ekomija bila je snažan konkurent drugim vodećim zemljama.
Batler smatra da je do uništenja Jugoslavije došlo zbog interesa velesila, a uz pomoć američkih predsjednika, britanskih korporacija i njemačkih industrijalaca.